Kiedy Personal Was Political: Five Women Doctors Look Back

Ta zwięzła, żywa, a czasem humorystyczna historia zainteresuje kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Autorka Toni Martin wspomina o swoich własnych doświadczeniach i czterech innych w swojej książce – wszystko z klasy z 1977 roku w szkole medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Pomimo niewielkiej liczebności próby, wielowymiarowy portret wyłania się z przełomowego pokolenia lekarzy-kobiet, którzy przybyli po pionierów, ale przed dzisiejszymi uczniami, którzy często mają dostęp do edukacji za pewnik. Jak wyjaśnia Martin: Dzisiejsze młode kobiety podróżują do szkoły medycznej na paszportach osiągnięć, tak jak mężczyźni [ale] byliśmy postrzegani jako siły inwazyjne, więc nigdy nie mogliśmy przestać się martwić . Równość płci w medycynie jest nieuchwytna, pomimo dużej liczby kobiet, które wkraczają na pole i chociaż większość mężczyzn zakłada, że została osiągnięta. W związku z tym pytanie, jakie stawia Martin: Co to znaczy być kobietą w medycynie. Pozostaje aktualne. Jej rachunek jest soczewką, dzięki której można zbadać, co się zmieniło, i wady, z którymi kobiety się borykają. Chociaż młode kobiety już nie słyszą: Nie wyglądasz jak lekarz , ani nie muszą budować tożsamości lekarza od podstaw , nadal muszą próbować wcisnąć się w standardowy model , a następnie zastanawiać się nad tym, co jest z nimi nie tak, kiedy nie pasują. Na przykład podobne zachowanie jest postrzegane inaczej u mężczyzn i kobiet: jest przekonany, jest zarozumiała; zwraca uwagę na szczegóły, jest wybredna. Mając ambicje kobiet, które wciąż uważane są przez wielu za niestosowne, kobiety raczej nie doceniają własnych umiejętności, tworząc rodzaj osobistego szklanego sufitu. Martin udowadnia, że wśród niej i kolegów z klasy, o których mówi: nikt z nas nie wiedział, ile jesteśmy warci . Chociaż trzech z nich było głównymi rezydentami, nigdy nie przyszło im do głowy, aby wykorzystać ten honor jako punkt negocjacji. Taka skromność i naiwność pozostają dziś charakterystyczne dla wielu kobiet i stanowią zobowiązania w konkurencyjnym otoczeniu.
Oczywiście innym tematem Martina jest rodzicielstwo, a ta książka jest pełna przykładów kobiet-lekarzy będących najbardziej zorganizowanymi ludźmi na ziemi . Podczas gdy Martin opisuje, w jaki sposób starsze kobiety odcięły się od nas, gdy zobaczyły, że chcemy żyć, jak i kariery . Dzisiejsi młodzi ludzie mają o wiele więcej modeli do naśladowania. Jednak nadal brakuje wspierających praktyk instytucjonalnych i dobrych źródeł porad dotyczących tego, jak splatać rodzinę i współpracować. Podwójny standard również pozostaje w tym obszarze, obcinając mężczyznom dużo luzu w dziale ojcostwa – to znaczy dobry tatuś jest zajęty, nie zawracaj mu głowy; dobra mama jest zawsze dostępna.
Martin bada także inne zjawiska, które nie zostały dostatecznie zaadresowane gdzie indziej. Ponieważ nie uważali się za specjalistów od empatii , Martin i jej koledzy byli nieprzygotowani do tego, aby pacjenci czuli się wolniej wyładowywać swoje uczucia niż do męskich lekarzy, a także dla pacjentów o złożonym przebiegu psychicznym im. Podobnie kobiety te nie spodziewały się, że ich nastawienie do pracy zespołowej będzie działało przeciwko nim, ale w loteriach kariery mężczyźni zawsze walczyli o pozycję, lobbując trenera, aby znaleźć się w wyjściowym składzie i uzyskać więcej czasu na grę .
Jak więc oceniać postęp. Martin jest słusznie dumny z postępów, jakie kobiety-lekarze jej pokolenia starają się osiągnąć równość płci Wskazuje również, że zyskały one uznanie, że zastraszanie nie jest najlepszym sposobem nauczania krytycznego myślenia i wpłynęło na to, jak umiejętności komunikacyjne są nauczane w szkole medycznej. Ale ostrzegawcze spojrzenie na wyzwania, które pozostały, wzmocniłoby tę książkę. Kobiety wciąż znacznie rzadziej niż mężczyźni przekładają swój ogromny kapitał intelektualny na kapitał zawodowy. To nie jest kwestia kobiet . Przyszłość medycyny jest nierozerwalnie związana z tym, że lekarze-kobiety realizują swój potencjał jako przywódcy.
Janet Bickel, mgr
Janet Bickel & Associates, Falls Church, VA 22043
netto
[patrz też: herbapect ulotka, skaza naczyniowa, antybiotyk klabax ]

Powiązane tematy z artykułem: antybiotyk klabax herbapect ulotka skaza naczyniowa